Angelina 650

Angelina 650

Producator: DHG Pharmaceutical JSC(Vietnam)

Pretul: 7.56 lei (cutia)

Reducere
3% - 7.33 lei
5% - 7.18 lei

Stoc epuizat
  • : comp.
  • : 650 mg
  • : N5

Descriere Angelina 650

Denumirea comercială:

Angelina 650

DCI-ul substanţei active:

Paracetamolum

Compoziţia preparatului

1 comprimat conţine:
substanţa activă: paracetamol 650 mg;
substanţe auxiliare: amidon de grâu, amidon pregelatinizat (naţional 78-1551), stearat de magneziu, amidon glicolat de sodiu, talc, aerosil, aromă de căpşună, PVP, benzoat de sodiu.

Forma farmaceutică:

Comprimate

Grupa farmacoterapeutică şi codul ATC:

Analgezic/antipiretic N02B E01.

Proprietăţile farmacologice

Proprietăţile farmacodinamice

Paracetamolul este un  remediu  cu acţiune analgezică,  antipirética şi     antiinflamatoare nesemnificativă. Mecanismul acţiunii constă în inhibiţia sintezei prosiaglandinelor, predominant în centrul termoreglator hipotalamic, măreşte pragul de excitabilitate a centrelor de durere talamici. Asigură înlăturarea rapidă a febrei şi durerilor de intensitate mică şi moderată.

Proprietăţile farmacocinetice

Paracetamolul se absoarbe bine din tractul gastrointestinal. Concentraţia plasmática maximă se atinge peste 30-60 min. Timpul de înjumătăţire plasmática constituie 1,25-3 ore, însă poate creşte în caz de dereglare a funcţiei hepatice. Paracetamolul se metabolizează în ficat şi se elimină prin rinichi.

Indicaţii terapeutice

Sindrom febril în afecţiuni infecţios-inflamatorii.
Sindrom algic uşor sau moderat: cefalee, migrenă, otalgie, sinuzită, odontalgie, nevralgie, mialgie, artralgie, reacţii după vaccinare, perioada postoperatorie, algodismenoree.

Doze şi mod de administrare

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: câte 1 comprimat la o priză.
Preparatul se va administra cu interval de 5-6 ore, dar nu mai mult de 6 comprimate pe zi.
Durata tratamentului nu trebuie să depăşească 3 zile în calitate de remediu antipiretic şi 5 zile - în calitate de analgezic.

Reacţii adverse

Cele mai frecvente efecte adverse sunt: tulburări din partea tractului gastrointestinal, aşa ca greaţă, vomă, diaree; cefalee; reacţii alergice.
La administrarea îndelungată în doze mari - acţiune hepatotoxică; anemie hemolitică, anemie aplástica, methemoglobinemie, pancitopenie; afecţiuni eroziv-ulceroase ale tractului gastrointestinal, hemoragii gastrointestinaie; nefrotoxicitate (necroza papilară).

Contraindicaţii

Hipersensibilitate la componentele preparatului, deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenază, insuficienţă renală şi/sau hepatică severă, maladii cardio-vasculare.

Supradozare

Simptome: paliditatea tegumentelor, greaţă, vomă. Ulterior (peste 24-48 ore) apar dureri în regiunea hipocondrului drept, creşterea transaminazelor în plasma sanguină, prelungirea timpului protrombinic, reacţii anafilactice. în cazuri grave se dezvoltă insuficienţa hepatică, hepatonecroză, comă şi encefalopatie. Rar insuficienţa hepatică se dezvoltă fulminant şi se poate complica cu insuficienţa renală pe fondalul necrozei tubulare acute.
Tratament: lavaj gastric în primele ore după supradozare. Administrarea internă a enterosorbenţilor, metioninei şi administrarea intravenoasă a N-acetilcisteinei.
Se recomandă monitorizarea nivelurilor aminotransferazelor. în intoxicaţie severă se recurge la hemodializă.

Atenţionări şi precauţii speciale de utilizare

Se va administra cu precauţie la pacienţii cu diabet zaharat, maladii hepatice şi renale hematologice.
La administrarea îndelungată (mai mult de 5 zile) se recomandă controlul tabloului periferic şi stării funcţionale ale ficatului.

Interacţiuni cu alte medicamente

La administrarea concomitentă cu barbituricele, fenitoina, carbamazepina, rifampicina şi alţi inductori ai enzimelor microzomiale hepatice creşte riscul acţiunii hepatotoxice a paracetamolului. Se recomandă precauţie la administrarea prelungită a paracetamolului şi administrarea concomitentă cu anticoagulante orale.
Colestiramina reduce absorbţia paracetamolului. 
La administrarea concomitentă cu zidovudină efectele ultimei se pot diminua. Domperidonul şi metoclopramidul sporesc absorbţia paracetamolului. Consumul cronic de alcool măreşte efectul hepatotoxic al paracetamolului.

Prezentare, ambalaj

Câte 5 comprimate în blistere, câte 1 blister în ambalaj.

Păstrare

A se păstra la loc uscat, la temperatura sub 30°C. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor!

Termen de valabilitate

36 luni.
A nu se administra după expirarea termenului de valabilitate indicat pe ambalaj!

Statutul legal

Fără prescripţie medicală.

ATENȚIE ! Toate informațiile din acest site sunt publicate cu scop informativ și nu se pot substitui sfaturilor sau prescripțiilor medicului dumneavoastră sau a oricărui personal medical calificat.


Produse din aceeasi categorie.


 cutii